Drag
En shop 0 location
search
درمان خانگی ادرار سوختگی

وبلاگ

2 like 405 view

درمان خانگی ادرار سوختگی

ادرار سوختگی همان جوش‌ها و دانه‌های قرمز و آزاردهنده‌ای است که در نواحی مرطوب و گرم پوست بدن ظاهر می‌شود. تحریک‌شدن پوست به این شکل، باعث به‌وجودآمدن برآمدگی روی آن و زبری می‌شود. بعضی از کودکان، پوست حساس‌تری دارند و بیشتر دچار ادرار سوختگی می‌شوند. اگر مشکلات پوستی دیگری مانند اگزما هم داشته باشند، بروز ادرار سوختگی در آنها محتمل‌تر می‌شود. ادرار سوختگی برای نوزاد دردناک و آزاردهنده است. بنابراین در صورتی که نوزادتان دچار این عارضه شد، باید بلافاصله به درمان آن بپردازید. برای این کار می‌توانید از روش‌های خانگی کمک بگیرید.


ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابتکپسول دامینست (تقویت جنسی خانم هاکپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایانکپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمداندمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگیكرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و... در ایران می‌باشد.


درمان خانگی ادرار سوختگی با روغن نارگیل

چربی‌های اشباع شده‌ی موجود در روغن نارگیل به نرم و مرطوب نگه داشتن پوست نوزاد کمک می‌کنند. خواص ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدویروسی آن هم در درمان بثورات اثرگذار هستند. می‌توانید از این روش یک تا دو بار در روز استفاده کنید‌. مواد لازم به شرح زیر است:

 • روغن نارگیل ۱۰۰ درصد طبیعی: نصف قاشق غذاخوری

 

برای استفاده از آن، باسن نوزاد را خوب با آب گرم بشویید و به‌آرامی با دست به آن ضربه بزنید تا خشک شود. روغن نارگیل را کف دستتان بریزید و به‌آرامی ناحیه‌ی مدنظر را که دچار ادرار سوختگی شده، با آن ماساژ دهید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با جوش‌شیرین

جوش‌شیرین که به آن بی‌کربنات‌سدیم هم گفته می‌شود، نه تنها اسیدها را خنثی می‌کند، بلکه در متعادل کردن PH طبیعی پوست نوزاد هم مفید است. این موضوع می‌تواند به مبارزه با میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها که علل رایج ادرار سوختگی هستند، کمک کند. می‌توانید هر روز از این روش درمانی استفاده کنید‌. مواد لازم به شرح زیر است:

 • جوش‌شیرین: دو قاشق غذاخوری
 • آب گرم: چهار فنجان

 

برای استفاده آن، جوش‌شیرین را به آب گرم اضافه کرده و خوب با یکدیگر مخلوط ‌کنید. از مخلوط ایجاد شده برای شستن باسن کودک استفاده کنید. اجازه دهید باسن کودک به‌طور طبیعی (و نه با حوله) خشک شود.

درمان خانگی ادرار سوختگی با وان جو دوسر

جو دوسر حاوی مقدار زیادی پروتئین است که به محافظت از سدهای دفاعی طبیعی پوست نوزاد کمک می‌کند. همچنین ترکیباتی به نام ساپونین دارد که کثیفی و چربی را از منافذ نوزاد برطرف می‌کند. علاوه بر این جو دوسر حاوی خواص ضدالتهابی است که به همین دلیل می‌تواند التهاب و سوزش ناشی از ادرار سوختگی را تسکین دهد. از این روش درمانی دو بار در روز استفاده کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • جو دوسر خشک: یک قاشق غذاخوری
 • آب گرم: به مقدار کافی

 

برای استفاده از آن، جو دوسر را به آب گرم وان اضافه کنید. اجازه دهید کودک به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان بماند. سپس او را خشک کنید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با روغن اسانسی کندر

روغن اسانسی کندر خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند به کاهش تورم و سوزش پوست کمک کند. همچنین حاوی خواص ضدباکتریایی و ضدمیکروبی است که می‌توانند با باکتری‌های ایجادکننده‌ی ادرار سوختگی مبارزه کنند. یک تا دو بار در روز برای استفاده از این روش کافی خواهد بود. مواد لازم به شرح زیر است:

 • روغن اسانسی کندر: دو تا سه قطره
 • روغن نارگیل: یک قاشق غذاخوری

 

برای استفاده از آن، روغن کندر و روغن نارگیل را با یکدیگر مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را روی پوست تمیز باسن نوزاد ماساژ دهید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با روغن درخت چای

از روغن درخت چای به‌طور گسترده برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شود، چون حاوی خواص ضدعفونی‌کننده است. خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی روغن درخت چای آن را به یکی از بهترین روغن‌ها برای درمان ادرار سوختگی کودک تبدیل می‌‌کنند. یک بار در روز از این روش استفاده ‌کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • روغن درخت چای: دو تا سه قطره
 • روغن نارگیل: یک قاشق غذاخوری

 

برای استفاده از آن، روغن اسانسی درخت چای را با روغن حامل (روغن نارگیل) مخلوط کنید. مخلوط را به‌آرامی روی ناحیه‌ی مدنظر ماساژ دهید‌.

درمان خانگی ادرار سوختگی با نمک اپسوم

نمک اپسوم که به‌عنوان منیزیم‌سولفات هم شناخته می‌شود، به دلیل اینکه منیزیم زیادی دارد، حاوی خواص ضدالتهابی قدرتمندی است. این موضوع باعث می‌شود در درمان پوست ملتهب و تحریک شده‌ی در نواحی دچار بثورات اثرگذار باشد‌. دو تا سه بار در هفته از این روش برای درمان ادرار سوختگی کودک کمک بگیرید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • نمک اپسوم: نصف فنجان
 • آب: به مقدار لازم

 

برای استفاده از آن، نمک را در آب گرم وان بریزید. اجازه دهید کودک به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب بماند‌. سپس او را خشک کنید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با سرکه‌ی سیب

ترکیب اصلی سرکه‌ی سیب، اسیدسیتریک است که یک ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی محسوب می‌شود. علاوه بر این سرکه‌ی سیب خواص ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدویروسی دارد و می‌تواند در درمان ادرار سوختگی مفید باشد‌‌. یک تا دو بار در روز از این روش‌ درمانی استفاده کنید‌‌. مواد لازم به شرح زیر است:

 • سرکه‌ی سیب: یک قاشق چای‌خوری
 • آب گرم: یک فنجان
 • یک تکه پارچه‌ی تمیز

 

برای استفاده از آن، سرکه‌ی سیب را به آب گرم اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. یک تکه پارچه‌ی تمیز را در مخلوط سرکه‌ی سیب غوطه‌ور کنید و آن را روی باسن نوزاد بکشید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با ماست بدون طعم

ماست خواص ضدالتهابی و پروبیوتیک دارد که در مبارزه با انواع قارچ‌ها و عفونت‌های میکروبی مفید هستند. این خواص باعث شده‌اند ماست تبدیل به یک درمان خانگی عالی برای راش پوشک شود. می‌توانید هر روز از ماست بدون طعم برای درمان ادرار سوختگی کودک استفاده کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • ماست بدون طعم: به مقدار لازم

 

برای استفاده از آن، اگر نوزادتان به سنی رسیده که می‌تواند مواد غذایی جامد را بخورد، ماست را در رژیم غذایی روزانه‌ی او قرار دهید. همچنین می‌توانید لایه‌ی ضخیمی از ماست را روی باسن نوزاد بمالید. اجازه دهید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند‌. سپس باسن او را شسته و خشک کنید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با آلوئه‌ورا

قرن‌هاست که از آلوئه‌ورا برای خواص بهبود‌ دهنده‌ای که دارد، استفاده می‌شود. این گیاه مفید می‌تواند با طبیعت ضدالتهابی خود پوست ملتهب و تحریک‌ شده‌ی نوزاد را تسکین دهد. آلوئه‌ورا همچنین حاوی خواص ضدباکتریایی است که می‌توانند با باکتری‌های ایجادکننده‌ی بثورات مبارزه کنند. دو تا سه بار در هفته از آلوئه‌ورا استفاده کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • ژل آلوئه‌ورا: یک تا دو قاشق چای‌خوری

 

برای استفاده از آن، با نوک انگشتتان ژل آلوئه‌ورا را بردارید و پوست ملتهب و تحریک‌ شده‌ی نوزاد را به‌آرامی با آن ماساژ دهید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با عصاره‌ی هسته‌ی گریپ‌فروت

عصاره‌ی هسته‌ی گریپ‌فروت خواص ضدمیکروبی قوی دارد که می‌تواند برای درمان عفونت‌های میکروبی ناشی از ادرار سوختگی به‌شدت مفید باشد. یک تا دو بار در روز از این روش استفاده کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • عصاره‌ی هسته‌ی گریپ‌فروت: ۱۰ قطره
 • آب: نصف فنجان

 

برای استفاده از آن، عصاره‌ی هسته‌ی گریپ‌فروت را به آب اضافه کنید. مخلوط را روی باسن تمیز نوزاد اسپری کنید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با وازلین

وازلین یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی است که خواص ضدالتهابی و بهبود دهنده دارد‌ که این موضوع باعث شده در درمان ادرار سوختگی مفید باشد. وازلین همچنین از طریق محدود کردن ورود میکروب‌های دیگر به پوست نوزاد، از عفونت‌های بعدی جلوگیری می‌کند. دو بار در روز از این روش استفاده کنید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • وازلین: به مقدار لازم

 

برای استفاده از آن، باسن نوزاد را با آب گرم بشویید و به‌آرامی به آن ضربه بزنید تا خشک شود. یک لایه‌ از وازلین را روی ناحیه‌ی مدنظر بمالید.

درمان خانگی ادرار سوختگی با آب کرن‌بری

یکی از دلایل اصلی ادرار سوختگی کودک، تماس پوست با ادرار است. ادرار می‌تواند پوست حساس نوزاد را تحریک کند و باعث بروز بثورات شود. آب کرن‌بری می‌تواند از طریق خنثی کردن PH ادرار، محتوای قلیایی آن را خنثی کند. این نوشیدنی همچنین حاوی خواص ضدالتهابی است که می‌توانند پوست ملتهب و تحریک ‌شده‌ی نوزاد را بهبود و تسکین دهند. یک بار در روز این نوشیدنی را به نوزاد بدهید. مواد لازم به شرح زیر است:

 • آب کرن‌بری: دو تا سه قاشق چای‌خوری

 

برای استفاده از آن، هر روز دو تا سه قاشق چای‌خوری آب کرن‌بری را به نوزاد بدهید.


سایر مطالب مرتبط با ادرار سوختگی، ترک پوستی، درمان سوختگی، زگیل تناسلی، لایه برداری، نازایی، هورمون زنانه، پماد ترمیم زخم، پماد سوختگی، کرم ضد جوش، کیست تخمدان و... را در سایت ادیب اکسیر مطالعه کنید.

 

ادیب اکسیر، تولید کننده محصولاتی همچون پماد ادرار سوختگی اینولیکس، کپسول فنگریکس (داروی دیابتکپسول دامینست (تقویت جنسی خانم هاکپسول ویگرس (تقویت جنسی آقایانکپسول درمان کبد چرب سیلی دیانین، کپسول پونیکا (داروی کیست تخمداندمنوش کارودیب، پماد سوختگی ادیب درم (پماد برای جای سوختگیكرم ضد جوش و ضد لک اديب درم، کپسول استرورست (درمان مشکلات یائسگی) ، پماد ترمیم کننده و اسکار (پماد برای جای زخم) و... در ایران می‌باشد.

 

همچنین می‌توانید مطلب مربوط به بهترین درمان سوختگی، ادرار سوختگی کودکان را در وبلاگ ادیب اکسیر مطالعه کنید.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

مطالب مرتبط

علل عفونت ناخن پا

علل عفونت ناخن پا

یکی از عارضه های آزار دهنده و دردآور عفونت ناخن پا است که تحت تأثیر ضعف در سیستم ایمن...
ترک پوستی چیست؟

ترک پوستی چیست؟

ترک پوستی ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن و فرورفتگی پوست به شکل خطوطی در نواح...
فیستول واژن

فیستول واژن

فیستول به معنی یک مجرای غیر طبیعی است که می تواند دو عضو مجزا از بدن را به هم وصل کند...

برچسب‌ها

ادرار سوختگی

ترمیم زخم

ترک پوستی

درمان سوختگی

زگیل تناسلی

لایه برداری

نازایی

هورمون زنانه

پماد سوختگی

کرم ضد جوش

کیست تخمدان

مطالب مرتبط

آخرین مطالب ادیب اکسیر